26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
snopki siana

Jeszcze do niedawna wieś postrzegana była przez ludność z miast, jako teren zacofany, domostwa pozbawione wygód, a dwie ręce, to główne maszyny robocze. Na szczęście te czasy minęły. Obecnie na wsiach polskich można zobaczyć, jak wygląda nowoczesne rolnictwo, gdzie maszyny rolnicze zastępują ręce rolnika. Kombajn zbożowy, czy kombajn do ziemniaków już nie jest na wsi rzadkością. Do rzadkości należą za to zwierzęta pociągowe, jakimi jeszcze kilkadziesiąt lat temu były konie.

Nowoczesne rolnictwo dominujesnopki siana

Nowoczesne rolnictwo nie zakłada pracy w polu, bądź transportu przy użyciu zwierząt, takich jak koń ciągnący wóz. Pracę na roli wykonują coraz bardziej zautomatyzowane, drogie ale i funkcjonalne ciągniki, oraz różnego rodzaju maszyny rolnicze, które są dostosowane do ciągników.  Pospolite w Polsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwierzę pociągowe (koń), które stanowiło nieodłączny element polskiej wsi obecnie całkowicie zniknęło z wiejskiego pejzażu. Konie można spotkać jedynie w stadninach i w miejscach przeznaczonych na rekreację dla dzieci, a także dla osób dorosłych.

Duże gospodarstwa siłą pociągową w rolnictwie

typowy rolnik Do zmian zachodzących na wsi trzeba zaliczyć również to, że w ostatnich latach zmniejszyła się ilość małych gospodarstw rolnych, takich o niewielkim areale ziemi, a prowadzących produkcję zwierzęcą. W zamian tego powstała dość spora ilość niewielkich gospodarstw sadowniczych trudniących się uprawą np. owoców miękkich, lub ogrodnictwem. Jednak nowoczesne rolnictwo, to duże gospodarstwa specjalistyczne zajmujące się np. produkcją mleka. Nowoczesne rolnictwo kształtują rolnicy młodego pokolenia, którzy posiadają nierzadko wyższe wykształcenie rolnicze i nie tylko rolnicze. Nowoczesność na wsi, to także zautomatyzowana praca w stajniach, oborach i chlewniach. Zastosowanie nowinek technicznych w gospodarstwie rolnym pozwala rolnikowi zaoszczędzić czas, który może zużyć na samodoskonalenie, lub rekreację.

Gospodarstwo rolne , Rolnictwo