26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej

Siłowniki pneumatyczne, zwane również siłownikami pneumatycznymi, to produkty służące do zapewnienia ruchu i siły liniowej lub obrotowej w zautomatyzowanych systemach, maszynach i procesach, na przykład w zastosowaniach przemysłowych.

Jak działają siłowniki pneumatyczne?

Kluczowe elementy siłownika pneumatycznego obejmują zaślepkę, tłok, tłoczysko, cylinder cylindra, uszczelkę zgarniającą oraz tuleję amortyzującą i uszczelkę. W prostym obwodzie siłownik pneumatyczny jednostronnego działania może być obsługiwany za pomocą przycisku. Po naciśnięciu tego przycisku powietrze przesuwa tłoczysko na zewnątrz.

Systemy pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze do tworzenia obrotowego lub liniowego ruchu mechanicznego i aplikacji zasilających, które „działają”. Siłownik pneumatyczny wykorzystuje sprężone powietrze do działania na tłok wewnątrz cylindra w celu wytworzenia wymaganego ruchu, na przykład zaciskania lub przesuwania ładunku po torze liniowym. Zastosowanie końcowe może być tak różne, jak konkretne urządzenie, takie jak chwytak lub zacisk do przyssawki próżniowej używanej do przenoszenia szkła.

Jak wygląda aplikacja siłowników?

Siłowniki pneumatyczne i siłowniki pneumatyczne mogą być używane w wielu aplikacjach i są szczególnie powszechne w systemach automatyki przemysłowej, w tym w maszynach rolniczych. Obejmuje to produkcję, przenoszenie materiałów i pakowanie, gdzie są one używane do pozycjonowania lub przenoszenia części lub narzędzi oraz wykonywania zadań typu „podnieś i umieść”. Inne operacje obejmują zaciskanie, w którym obrabiany przedmiot jest utrzymywany w miejscu przez szczęki obsługiwane przez cylinder, oraz wykrawanie, gdzie nacisk z jednokierunkowego cylindra pneumatycznego może być użyty do oznaczenia przedmiotu.

Odpowiednie akcesoria obejmują systemy montażowe i dodatkowe systemy wykrywania, jeśli wymagany jest bardziej precyzyjny stopień pozycjonowania. Siłowniki lub siłowniki można montować na różne sposoby, w tym na łapach i na szyjce, w zależności od wielkości operacji i typu zastosowanego siłownika.

Siłowniki pneumatyczne od IMI Norgren znajdziesz na http://gpautomatic.pl/.

Automatyka przemysłowa