26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
koła zębate

Reduktor ślimakowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych konstrukcji przemysłowych. Jest to jeden z rodzajów przekładni mechanicznych. Czym jest, jak działa i gdzie jest wykorzystywany? Przeczytaj poniższy artykuł!

Przekładnie mechaniczne

Przekładnie mechaniczne stosowane są we wszystkich dziedzinach branży przemysłowej. Wytwarzają one moc oraz dają możliwość przeniesiania energii na odległość. Systemy te pozwalają na zmianę rodzaju oraz kierunku obrotowego ruchu. Oprócz tego dają możliwość zmiany kątowej prędkości i momentu obrotowego. Z przekładni mechanicznych wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje takie jak: przekładnie cierne, przekładnie cięgnowe oraz przekładnie zębate.

Przekładnia zębata a koła zębate

Przekładnie zębate charakteryzują się występującymi w ich mechanizmie kołami i listwami zębatymi. Przeniesienie napędu następuje na skutek zazębiania się kół zębatych. Tego typu mechanizmy mają wiele zalet, na przykład są niewielkich rozmiarów i są zdolne do przenoszenia dużych mocy. Z wad wymienić można potrzebę regularnego smarowania, ale jeśli robimy to odpowiednio często urządzenia te będą pracować cicho i sprawnie. Przekładnie zębate zbudowane są z kół zębatych, które różnią się między sobą wielkością oraz liczbą zębów – ich właściwe dopasowanie jest bardzo istotne w celu uniknięcia potencjalnych awarii przekładni a w efekcie również maszyny. Dobrze dobrane koła zębate gwarantują wydajną pracę nawet w ekstremalnych warunkach.

Reduktor ślimakowy

Reduktor mechaniczny to zazwyczaj przekładnia zębata, w której prędkość części napędzanej jest niższa niż napędzającej. Reduktory stosuje się głównie do zwiększenia użytecznego momentu obrotowego przy jednoczesnym spadku prędkości obrotowej. Reduktor ślimakowy to bezpośrednie połączenie przekładni i silnika elektrycznego. Zbudowany jest on z ślimacznicy, czyli pewnego rodzaju koła zębatego i ślimaka. Ślimak to walec z umieszczonymi na nim zwojami. Ilość i rozmieszczenie zwojów dopasowane jest do ilości i umieszczenia ząbków. Przeniesienie napędu odbywa się dzięki wzajemnym zazębianu się tych dwóch elementów, a moc przenoszona jest z ślimaka do ślimacznicy. Reduktor ślimakowy posiada wiele zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość uzyskiwania wysokich momentów obrotowych. Poza tym reduktor ślimakowy ma prostą konstrukcję i niewielkie rozmiary. Może również pracować w różnych pozycjach, a podczas pracy daje stosunkowo nieduży hałas. Jedną z najistotniejszych wad jest nagrzewanie się reduktora, najczęściej następuje to przy działaniu ciągłym. Reduktor ślimakowy potrzebuje także odpowiednio częstego smarowania. Dobrze wybrany reduktor ślimakowy powinien być dostosowany do warunków, w jakich będzie on wykorzystywany.

 

Poszukujesz motoreduktorów, przekładni mechanicznych lub zębatych? Może potrzebujesz reduktora ślimakowego? Jeśli na któreś z tych pytań kiwasz twierdząco głową koniecznie musisz sprawdzić stronę STM Polska – dystrybutora najwyższej jakości podzespołów do maszyn przemysłowych i rolniczych.

Maszyny budowlane , Urządzenia rolnicze