26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej

Koła łańcuchowe to elementy znajdujące swoje zastosowanie w cięgnowych przekładniach mechanicznych – cięgno, które w tym przypadku zrobione jest z łańcucha, stanowi nośnik, który przekazuje siłę pomiędzy kolejnymi elementami układu. Co wyróżnia przekładnie łańcuchowe i jakie koła można znaleźć w ich budowie? Tego dowiesz się z treści tego artykułu.

Czym są przekładnie łańcuchowe?

Mechaniczne przekładnie cięgnowe z łańcuchem to mechanizmy wykorzystywane w branżach takich jak przemysł i transport. Wyróżnia się dwa typy łańcuchów, z których tworzone są przekładnie łańcuchowe, są to:

  • łańcuch pierścieniowy charakteryzujący się skomplikowaną geometrią i budową generującymi duży hałas oraz nierównomierną pracę,
  • łańcuch drabinkowy umożliwiający zastosowanie prostszych w budowie kół łańcuchowych, zminimalizowanie hałasu oraz zwiększenie prędkości pracy kół.

W zależności od rodzaju przekładni łańcuchowej, jej struktury oraz budowy wymagane są koła łańcuchowe o różnych parametrach.

Zastosowanie i specyfika kół łańcuchowych

Przekładnie i koła łańcuchowe wykorzystywane są w urządzeniach, które nie wymagają szybkiej pracy podzespołów – dotyczy to w szczególności przekładni z łańcuchem pierścieniowym wykorzystywanych w wolnobieżnych, za to mocno obciążonych urządzeniach. Łańcuch drabinkowy, który znany jest większości z mechanizmu rowerowego, cieszy się większą wytrzymałością na niespodziewane szarpnięcia lub poślizgi a do tego jest odporny na czynniki zewnętrzne (tj. atmosferyczne oraz ludzką nieuwagę). Na jego korzyść przemawia również brak zapotrzebowania na duże napięcie dzięki czemu ten oferuje stałe przyłożenie z jednostajnym trybem pracy, który uwarunkowany jest skokiem. Zarówno dla przekładni łańcuchowych pierścieniowych jak i drabinkowych konieczne są inne koła zębate, które będą w stanie sprostać potrzebom urządzeń, w których przekładnie te są montowane.

Katalog kół łańcuchowych

W ofercie producentów można spotkać koła łańcuchowe wykonane z materiałów nie ulegających korozji, piastowe lub bezpiastowe, tarczowe, z łożyskiem i bez a także takie dla więcej, niż jednego, łańcucha. Każdy z tych rodzajów różni się między sobą grubością, szerokością, średnicą, kształtem zębów oraz rozmiarem dlatego decydując się na zakup określonych kół łańcuchowych dobrze jest znać wszystkie parametry koła, które jest nam potrzebne lub skorzystać z pomocy specjalistów takich jak Polmech, którzy mają wieloletnie doświadczenie w produkcji i dystrybucji kół zębatych dla różnych branży.

Automatyka przemysłowa