26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej

Terminy automatyka i robotyka są często używane zamiennie i nie jest to zaskakujące. Wraz z niedawnym rozległym rozwojem tych technologii stały się one gorącymi tematami w mediach, w których terminy te nie zawsze są poprawnie stosowane. Jeśli jednak myślisz o wykorzystaniu tych technologii do przekształcenia i ulepszenia swojej firmy, musisz zrozumieć różnice między nimi i na których Ty i Twoja firma skorzystalibyście najbardziej.

Jaka jest różnica między automatyzacją a robotyką?

Omówmy podstawowe różnice między robotyką a automatyzacją.

  • Automatyzacja to proces wykorzystywania fizycznych maszyn, oprogramowania komputerowego i innych technologii do wykonywania zadań wykonywanych zwykle przez ludzi.
  • Robotyka to proces projektowania, tworzenia i wykorzystywania robotów do wykonywania określonego zadania.

Te dwa obszary pokrywają się, ale nie są takie same. Roboty fizyczne mogą być używane w automatyzacji, ale wiele robotów nie jest stworzonych do automatyzacji. Oto kilka przykładów, które ilustrują różnicę między automatyzacją a robotyką:

  • Gdy klient pisze do zespołu pomocy technicznej banku, chatbot odpowiada, prosi o dodatkowe informacje i prosi klienta o pozostawienie opinii po zakończeniu konwersji. To jest automatyzacja bez robotyki.
  • Robot składa samochód na linii montażowej w fabryce samochodów. To jest przykład automatyzacji wykorzystującej robotykę.
  • Firma zapewnia zwierzaki-roboty osobom starszym, które są samotne i mają niskie budżety. To robotyka bez automatyzacji.

Automatyzacja przemysłowa i programowa

Jeśli słyszysz zwrot „automatyzacja i robotyka”, to jest duża szansa, że ​​ta osoba mówi o automatyzacji przemysłowej. Automatyka przemysłowa to proces automatyzacji procesów fizycznych z wykorzystaniem robotów fizycznych i specjalnych systemów sterowania. Żywym tego przykładem jest fabryka samochodów o bardzo wysokim poziomie autonomii.

Z drugiej strony, kiedy ludzie mówią ogólnie o automatyzacji, zwykle mają na myśli automatyzację oprogramowania. Automatyzacja oprogramowania polega na używaniu oprogramowania do wykonywania zadań, które ludzie wykonują na komputerach. Istnieje wiele gałęzi (rodzajów, trendów) automatyzacji oprogramowania: automatyzacja testów, zrobotyzowana automatyzacja procesów, inteligentna automatyzacja i wiele innych.

* Artykuł powstał przy udziale firmy GP Automatic.

Automatyka przemysłowa