Terminy automatyka i robotyka są często używane zamiennie i nie jest to zaskakujące. Wraz z niedawnym rozległym rozwojem tych technologii stały się one gorącymi tematami w mediach, w których terminy te nie zawsze są poprawnie stosowane. Jeśli jednak myślisz o wykorzystaniu tych technologii do przekształcenia i ulepszenia swojej firmy, musisz zrozumieć różnice między nimi i na których Ty i Twoja firma skorzystalibyście najbardziej.
Jaka jest różnica między automatyzacją a robotyką?
Omówmy podstawowe różnice między robotyką a automatyzacją.
- Automatyzacja to proces wykorzystywania fizycznych maszyn, oprogramowania komputerowego i innych technologii do wykonywania zadań wykonywanych zwykle przez ludzi.
- Robotyka to proces projektowania, tworzenia i wykorzystywania robotów do wykonywania określonego zadania.
Te dwa obszary pokrywają się, ale nie są takie same. Roboty fizyczne mogą być używane w automatyzacji, ale wiele robotów nie jest stworzonych do automatyzacji. Oto kilka przykładów, które ilustrują różnicę między automatyzacją a robotyką:
- Gdy klient pisze do zespołu pomocy technicznej banku, chatbot odpowiada, prosi o dodatkowe informacje i prosi klienta o pozostawienie opinii po zakończeniu konwersji. To jest automatyzacja bez robotyki.
- Robot składa samochód na linii montażowej w fabryce samochodów. To jest przykład automatyzacji wykorzystującej robotykę.
- Firma zapewnia zwierzaki-roboty osobom starszym, które są samotne i mają niskie budżety. To robotyka bez automatyzacji.
Automatyzacja przemysłowa i programowa
Jeśli słyszysz zwrot „automatyzacja i robotyka”, to jest duża szansa, że ta osoba mówi o automatyzacji przemysłowej. Automatyka przemysłowa to proces automatyzacji procesów fizycznych z wykorzystaniem robotów fizycznych i specjalnych systemów sterowania. Żywym tego przykładem jest fabryka samochodów o bardzo wysokim poziomie autonomii.
Z drugiej strony, kiedy ludzie mówią ogólnie o automatyzacji, zwykle mają na myśli automatyzację oprogramowania. Automatyzacja oprogramowania polega na używaniu oprogramowania do wykonywania zadań, które ludzie wykonują na komputerach. Istnieje wiele gałęzi (rodzajów, trendów) automatyzacji oprogramowania: automatyzacja testów, zrobotyzowana automatyzacja procesów, inteligentna automatyzacja i wiele innych.
* Artykuł powstał przy udziale firmy GP Automatic.