26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej

Wśród przekładni zębatych wyróżnić można wiele rodzajów, które wyróżniają się budową oraz wynikającym z niej zastosowaniom. Przekładnie walcowe to konstrukcyjnie najprostsze z nich jednak sprawdzone i wykorzystywane w wielu mechanizmach – od zegarkowych po te znane ze skrzyń biegów.

Przekładnie walcowe – budowa i rodzaje

Przekładnie walcowe zbudowane są z walcowych kół zębatych leżących w tej samej płaszczyźnie. Wyróżnić można:

– przekładnie walcowe (o zazębieniu zewnętrznym),

– o zazębieniu wewnętrznym.

Przekładnie walcowe, poza ułożeniem elementów składowych rozróżnia się również na podstawie rodzaju zębów, które mogą być: proste, śrubowe (skośne), łukowe lub daszkowe.
Przekładnie walcowe, podobnie jak inne, mogą występować w wieloelementowych wariantach czyli jako przekładnie wielostopniowe lub wielorzędowe – różnią się one szeregowym lub rzędowym ustawieniem przekładni pojedynczych.

Przekładnie walcowe – zastosowanie

Najistotniejszą cechą, która pozwala odróżnić przekładnie walcowe od innych jest położenie wszystkich kół zębatych w jednej płaszczyźnie. W zależności od rodzaju przekładni wykorzystywane są one w maszynach górniczych, urządzeniach przemysłowych, niewielkich elementach konstrukcyjnych, budownictwie, transporcie oraz jubilerstwie. Przekładnie mechaniczne charakteryzują się dużą wytrzymałością i dokładnością wykonania w związku z czym wykorzystywane są do przekazywania ruchu obrotowego oraz napędu w najróżniejszych mechanizmach precyzyjnych.

Przekładnie walcowe – wady i zalety

Przekładnie walcowe jako elementy przekładni zębatych cechują aspekty takie jak: stałość przyłożenia, zwartość konstrukcji, minimalny nacisk na wały i łożyska oraz idące za tym wysoka sprawność oraz niezawodność. Niestety stworzenie układu, który będzie wytrzymały i sprawny przez kilka lat wiąże się z wysokimi kosztami wykonania (nieprecyzyjne elementy będą utrudniać a nawet uniemożliwiać pracę układu). Przekładnie mechaniczne cechuje również generowanie dużego hałasu oraz potrzeba intensywnego oliwienia, które wspomaga układ w pracy jednocześnie redukując ryzyko zapłonu, który siła tarcia może wywołać.

 

Specjalistami dostarczającymi na polski rynek przekładnie mechaniczne, silniki elektryczne oraz części do nich jest firma STM Polska, z której ofertą zapoznasz się na stronie http://przekladnie-mechaniczne.pl/produkty/przekladnie-walcowe/.

Automatyka przemysłowa