26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej

W gospodarstwach rolnych, magazynach czy budownictwie wykonuje się wiele zadań związanych z transportem i przeładunkiem. Bez względu na to, czy tym ładunkiem są palety, materiały sypkie czy bele, warto zainwestować w ładowarkę albo mini ładowarki przegubowe. Co najlepiej się sprawdzi?

Różne rodzaje ładowarek

Na rynku można znaleźć różne rodzaje ładowarek. Ciężko jest je jednoznacznie sklasyfikować, czego dowodem jest najpopularniejszy podział na ładowarki teleskopowe i przegubowe — ciekawą opcją są też mini ładowarki przegubowe https://kmm.info.pl/produkty/mini-ladowarki/ . Nie jest to jednak prawidłowy podział, ponieważ pod uwagę są wzięte różne kryteria. Termin teleskopowe odnosi się do rodzaju wysięgnika. Z kolei przegubowe oznacza typ podwozia. Oznacza to, że jedna ładowarka może łączyć obie cechy, czyli może być jednocześnie teleskopowa i przegubowa. Jak więc najlepiej sklasyfikować ładowarki?

Najlepiej podzielić ładowarki ze względu na rodzaju podwozia. Dzieląc w ten sposób te maszyny, możemy wyróżnić 3 typy ładowarek, a jedną z tych kategorii są ładowarki kołowe. Do nich właśnie zaliczają się ładowarki teleskopowe.

Ładowarki przegubowe w rolnictwie

Ładowarki przegubowe mają różne parametry. Na rynku znajdziesz ciężkie, kilkunastotonowe modele, jak i mini ładowarki przegubowe. Te drugie to niewielkie, kompaktowe urządzenia, które przystosowane są do pracy w wąskich przejazdach.

Który model najlepiej sprawdzi się w rolnictwie? Dobrym pomysłem będą mini ładowarki. Charakteryzują się dobrą manewrowością i właściwościami trakcyjnymi, dzięki czemu są doskonałym wyborem w szczególności przy pracach wykonywanych w budynkach inwentarskich.

Inną opcją są tzw. Skid-steery, czyli ładowarki o sterowaniu burtowym. Wyróżniają się tym, że nie mają skrętnych kół, a zmienić można kierunek poprzez zmianę prędkości obrotowej kół prawej oraz lewej strony. Dzięki takiej budowie mają one sporą możliwość zawracania w miejscu. Są też niewielkich rozmiarów, dzięki czemu w niektórych przypadkach mogą okazać jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie zastąpić ręczną pracę.
Niestety, skid-steery mają swoje wady. Ich manewrowanie nierzadko jest związane z poślizgiem kół. W efekcie może zniszczyć się podłoże (w przypadku mini ładowarek przegubowych nie musisz się o to martwić), a także zostają ograniczone możliwości tej maszyny na miękkim terenie.

Budownictwo rolnicze , Gospodarstwo rolne , Maszyny budowlane , Rolnictwo , Urządzenia rolnicze