26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
rękaw sorbentowy

Wycieki olejów, paliw i innych niebezpiecznych substancji z instalacji i maszyn jest zjawiskiem dość częstym i wymagającym działania naprawczego. Wycieki takie winny być w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby niebezpieczne substancje nie odstały się w nieodpowiednie miejsce. Wycieki mogą być likwidowane doraźnie, można tworzyć zabezpieczenia przed wyciekami profilaktycznie, zanim wyciek zostanie zarejestrowany.

Czym są rękawy sorbentowe?

Rękawy sorbentowe są formą sorbentu – materiału sorpcyjnego, który posiada wydłużony kształt, stąd wzięła się jego nazwa. Wydłużony kształt rękawów sorbentowych sprzyja wyginaniu go i dopasowywaniu do form, kształtów maszyn i urządzeń. Rękawy sorpcyjne mogą też przydać się podczas ograniczania wycieków olejów do wody, ponieważ po połączeniu można zbudować z nich skuteczną długą zaporę.

rękaw sorbentowy Green OceanRękaw najczęściej wykonany jest z siatki polipropylenowej a wnętrze może być wykonane np. z mineralnych włókien. Materiał wypełnienia może być różny w zależności od tego do jakich substancji został zaprojektowany sorbent. Rękawy sorbentowe znajdują się także w wielu zestawach do usuwania wycieków oraz w zestawach przenośnych na wyposażeniu samochodów ciężarowych przeznaczonych do transportu ADR.

Jakie wycieki można zabezpieczać rękawami?

W zależności od typu sorbentu (np. olejowy, hydrofobowy, chemiczny, uniwersalny) można zabezpieczań nimi określone chemikalia, oleje, paliwa czy inne substancje toksyczne. Wycieki olejów na wodzie usuwa się za pomocą rękawów sorbentowych hydrofobowych.Wówczas nie będą nasączały się wodą tylko olejami. Uniwersalne sorbenty przydadzą się do wielu zastosowań, do wchłaniania olejów, benzyny, innych chemikaliów. Sorbenty chemiczne przygotowane zaś zostały z myślą o wszelkich chemikaliach, substancjach szkodliwych, toksycznych.

Instalacje