26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
pług

Serwis pługa jest konieczny do tego, aby prawidłowo funkcjonował podczas prac na roli. W końcu nie chcemy aby nasze narzędzie pracy zawiodło nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Czym jest pług i do czego służy?

Pług to narzędzie rolnicze. Wykorzystywane jest do orki. Zadaniem pługa jest odwrócić i pokruszyć uprawianą ziemię, tak aby nasiona mogły kiełkować i rozrastać się w korzeniach.

Historia orki i pługa

W starożytnym mieście Ur znaleziono na ścianach rysunki pługa. Pochodzenie tych rysunków datuje się na rok 3500 p.n.e.
Pierwsze z jednoskibowych pługów ciągnięte były przez woły i konie. Na szczęście dzisiaj pługi nie są ciągnięte przez żadne zwierzęta. Relikty przeszłości spotkać możemy w muzeach rolnictwa, ale też na pokazach.

Części do pługów

Serwis pługa jak i każdego narzędzia powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku. Serwis z należytą dbałością uchroni nas przed całkowitym uszkodzeniem maszyny.

Kiedy należy przeprowadzać serwis pługa

Najlepszy moment na serwisowanie naszego narzędzia do orki to grudzień – styczeń. Przeprowadzanie napraw w tych miesiącach sprawi, że nawet jeżeli niektóre części będziemy musieli zamawiać i tak zdążymy przed pierwszymi pracami polowymi. Przygotowane do sezonu narzędzie pozwoli nam uniknąć strat finansowych, jakie moglibyśmy osiągnąć, gdy nasze urządzenie nie byłoby przygotowane na czas. Istnieje też inny czynnik oszczędności finansowych takich jak cena części do pługa. Poza sezonem są one tańsze. Gdy ktoś potrzebuje części w sezonie gotowy jest zapłacić więcej, aby tylko uniknąć przestoju w pracy.
Istotna jest również kwestia konserwacji pługa na zimę. Najdokładniej należy zakonserwować okładnice. Dobrze jest też sprawdzić czy nie ma ubytków w lakierze, który mogłyby przyczynić się do korodowania i w konsekwencji obniżenia wytrzymałości całej konstrukcji.

Części do pługa – jak je wybrać

Zaleca się kupowanie do wszystkich maszyn i narzędzi rolniczych części oryginalnych od producentów lub dystrybutorów. Używane części to rozwiązanie tymczasowe, a tanie zamienniki psują się szybciej niż ktokolwiek jest w stanie przypuszczać. Tanie części do pługów to tanie materiały, a tanie materiały to obniżona wytrzymałość.

Rolnictwo