26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
części do pługów

Pług to narzędzie rolnicze stosowane w rolnictwie do wstępnej uprawy gleby w przygotowaniu do siewu lub sadzenia w celu poluzowania lub obrócenia gleby. Pługi były tradycyjnie ciągnięte przez pracujące zwierzęta, takie jak woły i konie, ale w czasach współczesnych są najczęściej ciągnięte przez traktory. Pług może być wykonany z drewna, żelaza lub stalowej ramy z przymocowanym ostrzem lub drążkiem służącym do cięcia gleby i poluzowania jej. Pług stanowi jeden z najważniejszych wynalazków rolniczych w historii ludzkości.

Gdzie wykorzystywany jest pług?

Pług jest wykorzystywany w każdym zakątku na świecie. Spulchnia i przerzuca ziemię pozwalając na jej obsianie.

Historia pługa

Pług drapiący

Oswojenie wołów w Mezopotamii i przez współczesną cywilizację doliny Indusu, być może już w VI tysiącleciu, zapewniło ludzkości siłę potrzebną do rozwinięcia pługa. Najwcześniejszym pługiem był prosty pług drapieżny lub żagiel składający się z ramy trzymającej pionowy drewniany drążek, który ciągnięto przez wierzchnią warstwę gleby (nadal używaną w wielu częściach świata). Rozkłada pas ziemi bezpośrednio wzdłuż zaoranej ścieżki, którą można następnie sadzić. W archeologii północnej Europy, takie kwadratowe pola są określane jako „Pola celtyckie”.

Krzywe pługi

Grecy najwidoczniej wprowadzili kolejny duży postęp w projektowaniu pługa: zakrzywiony pług, który ustawił się pod kątem do przodu, prowadząc do nazwy. Powierzchnia cięcia często była pokryta brązem lub (później) żelazem. Metal był drogi, więc w czasie wojny został stopiony lub wykuty w celu wytworzenia broni – lub odwrotnie w spokojniejszych czasach. Jest to prawdopodobnie pochodzenie terminu „wygraj swoje miecze z lemieszami”.

Części do pługów – serwis pługów

Dzisiaj żeby posługiwać się pługiem nie potrzebujemy wołu, ani nie musimy wykonywać to własnymi rękoma. Maszyny ułatwiły i przyspieszyły pracę.

Jeżeli jesteście właścicielami pługa, który wymaga serwisu, zajrzyjcie do Agrokomu, w którym odnajdziecie części do pługów.

Rolnictwo