26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
tractor-402375_960_720

Bizon to inaczej kombajn rolniczy produkcji polskiej, który ma zastosowanie w zbiorze zbóż, rzepaku, kukurydzy, słonecznika i innych roślin nasiennych. Produkowany przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku w latach 1970 – 2004. Nazwy modelu uzależniona była od szerokości zespołu żniwnego, młocarni (zespołu młócącego), pojemności zbiornika ziarna oraz mocy silnika napędowego.

Rodzaje kombajnów

Pierwszy rodzaj to kombajn zbożowy- kosi i młóci, wykonuje prace jakie wcześniej wykonywała kosiarka. Następny przykład to kombajn ziemniaczany- pełni funkcję kopaczki ziemniaków (wykopuje bulwy z redlin oddzielając je od łodygi). Kombajn do zbioru roślin sadowniczych np. kombajny do zbioru malin, porzeczek, agrestu, borówki, ogórków, cebuli, marchwi i kapusty. Na niewielką skalę stosowane są również kombajny do zbioru wiśni i jabłek. Następny rodzaj to kombajn do zbioru buraków – jednocześnie ogławia buraki z liści rozdrabniając je, wykopuje korzenie oczyszczając je, gromadzi korzenie w zasobniku. Istnieją również wyspecjalizowane kombajny rolnicze przeznaczone do siewu lub sadzenia różnych gatunków roślin uprawnych (drzew owocowych, truskawek itp.) a także do wykonywania niektórych zabiegów agrotechnicznych np. zbieracz kamieni, który usuwa kamienie leżące na powierzchni pola oraz znajdujące się w glebie. Nowoczesne kombajny rolnicze mogą być sterowane w pełni automatycznie. Obecnie stosuje się jeden z czterech systemów: automatyczne prowadzenie LPS (Local Positioning System), automatyczne prowadzenie GPS (Global Positioning System), mapowanie plonu oraz telemetrię.

 

Części do kombajnów – Claas

Claas to firma rodzinna założona w 1913 roku i jeden z wiodących producentów sprzętu rolniczego na Świecie. Firma z główną siedzibą w Harsewinkel w Westfalii jest liderem na europejskim rynku kombajnów. Claas jest światowym liderem w innej dużej grupie produktów, samobieżnych kombajnach sieczkarni. Claas jest także czołowym producentem w światowej inżynierii rolniczej z ciągnikami, prasami rolniczymi i zielonymi maszynami do zbioru. Firma Claas jest znana głównie z produkcji części do kombajnów. Części do kombajnów Claas to produkty serwisowe, części zamienne, części regenerowane, system kamer, akcesoria kabiny, środki smarne, płyny chłodnicze, akumulatory.

Sprawdź tu: https://sklep-rolnicze.eu/produkty/czesci-do-kombajnow/kombajny-zbozowe/kombajny-zbozowe-claas,2,75260.

Rolnictwo

Dodaj komentarz