26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
taśma ze stali sprężynowej

Taśmy stalowe są bardzo powszechne. Ich uniwersalność i szerokie spektrum zastosowania powoduje, że wiele branż nie wyobraża sobie bez nich funkcjonowania. Taśmy takie same w sobie mogą służyć do użytku, np. w technice mocowań wszelkiego rodzaju czy pakowania ładunków wielkogabarytowych, ale także są z nich wyrabiane inne produkty w dalszych procesach produkcyjnych.

Taśmy węglowe i nierdzewne

Najczęściej możemy się spotkać z taśmami, które wykonuje się ze stali węglowej, a także nierdzewnej, do specjalnych zastosowań. Stal węglowa to tak naprawdę stal niestopowa. Różna zawartość węgla w tej stali pozwala podzielić je na 3 następujące kategorie:

  1. niskowęglowa (zawartość węgla do ok 0,3%),
  2. średniowęglowa (zawartość węgla do ok 0,6%),
  3. wysokowęglowa (zawartość węgla powyżej 0,6%).

Stal tego typu w zależności od dodatkowej obróbki ma bardzo szerokie zastosowania a jej użycie jest powszechne w wielu dziedzinach. Stal sprężynowa należy do grupy stali węglowych. Posiada wysoką zawartość węgla, która zawiera się w przedziale 0,6 – 0,85 % tego pierwiastka. W stali sprężynowej znajduje się także większa ilość krzemu, który powoduje, że zmniejsza się plastyczność materiału. Możemy wyróżnić 3 rodzaje stali sprężynowej:

  1. stal sprężynowa węglowa (stal konstrukcyjna),
  2. stal sprężynowa niechromowa,
  3. stal sprężynowa chromowa.

Stal nierdzewna natomiast pożądana jest w środowiskach wilgotnych i agresywnych, gdzie istnieje narażenie jej na utlenianie się. Do nich dedykowana jest stal nierdzewna odporna na te zjawiska. Stal nierdzewna uzyskiwana jest za sprawą takich dodatków jak np. chrom, nikiel.

Taśmy ze stali sprężynowej mogą być wykonane z różnych gatunków stali w zależności od tego, jakie ma posiadać ostateczne właściwości, szczególnie dotyczące wytrzymałości, twardości, plastyczności, rozcieńczalności i sprężystości.

 

Bez kategorii