26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
rolnictwo

Rolnictwo jest jedną z działalności człowieka, które mają najdłuższą historię. Oczywiście przez lata ulegało wielu zmianom, ale wciąż bez niego nie moglibyśmy żyć tak, jak żyjemy.

polePoczątki rolnictwa

Choć może być nam trudno w to uwierzyć, historia rolnictwa liczy sobie właściwie… 12 tysięcy lat. Zaczęło się bowiem rozwijać około 10 000 r. p.n.e. Oczywiście wcześniej rosło wiele roślin, z których ludzie korzystali, jednak rosły one dziko, bez kontroli i planowania ze strony człowieka. Wszystko wskazuje na to, że pierwszym miejscem, w którym w sposób zaplanowany siano i zbierano plony był znajdujący się na Bliskim Wschodzie Żyzny Półksiężyc, czyli pas ziem obejmujący Egipt, Palestynę i Syrię oraz Mezopotamię. Równolegle rolnictwo rodziło się też w Chinach, Nowej Gwinei, Afryce (Sahel) oraz kilku regionach Ameryki Północnej i Południowej.

Już w starożytności znane były takie rolnicze techniki jak irygacja, stosowanie nawozów czy płodozmian, jednak w pełni rozwinęły się one dopiero w XX wieku, który dla rolnictwa był złotym czasem z uwagi na liczne wprowadzone w tym czasie usprawnienia.

rolnictwoZłoty XX wiek

Nie ulega wątpliwości, że dynamiczny rozwój i wprowadzanie wielu usprawnień do rolnictwa właśnie w XX wieku wynikło z dynamicznego rozwoju techniki w ogóle. Początki XX wieku to m.in. czasy wprowadzania pierwszych ciągników rolniczych, bez których dzisiaj trudno wyobrazić sobie prace na roli. Jedną z pierwszych firm zajmujących się produkcją maszyn rolniczych, która do dziś jest dobrze znana rolnikom był Claas – niemiecki producent z Harsewinkel. Dzisiaj Claas jest jednym z głównych producentów kombajnów zbożowych, ciągników rolniczych, sieczkarek i kilku innych maszyn, co sprawia, że zainteresowaniem cieszą się nie tylko same te maszyny, ale także części do kombajnów Claas i pozostałych maszyn. Szeroki wybór, łatwa dostępność i wysoka jakość sprawiają, że rolnicy z całego świata chętnie wybierają sprzęty tego niemieckiego producenta. Jeśli szukasz maszyn do swojego gospodarstwa, przemyśl te od Claas, a na pewno będziesz zadowolony!

Bez kategorii

Dodaj komentarz