26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej

maszyny rolniczeJednym z najważniejszych elementów konserwacji maszyn rolniczych jest smarowanie i nawliżanie. W poniższym artykule zostało przedstawione kilka porad, które przydadzą się każdej osobie posiadającej maszyny rolnicze.

  1. Przed nabyciem maszyny rolniczej warto jest dowiedzieć się, jakie smary oraz oleje stosuje w producent w maszynie, tak aby widzieć na przyszłość i po wygaśnięciu gwarancji nie popełnić pomyłki, która może przynieść bardzo niepożądane konsekwencje.
  2. Pamiętaj, że maszyny potrzebują najczęściej kilka typów smarów oraz olejów w zależności od podzespołu.
  3. Nigdy nie zapominaj o wymianie filtrów olejowych!! To stały element konserwacji maszyn rolniczych. Ważne jest, aby kupić odpowiedni filtr olejowy przy jego wymianie. Zalecamy też kupowanie filtrów do maszyn rolniczych od pewnych producentów, jak np.  Pzl Sędziszów.
  4. Przy starszych i wyeksploatowanych maszynach zaleca się użycie olejów i smarów biodegradowalnych, ponieważ często zdarzają się wycieki, a klasyczne oleje i smary są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.
  5. Nie można stosować smarów i olejów po upłynięciu terminów ich ważności, dlatego przed trzeba sprawdzić ważność na etykiecie. Użycie takich środków może doprowadzić do awarii maszyny rolniczej.
  6. Smary i oleje należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Trzeba je chronić od kurzu, wszelkich zanieczyszczeń oraz słońca. Powinny być przechowywane w czystości.
  7. Prowadź harmonogram, w którym będziesz zapisywał wszystkie smarowania poszczególnych części maszyny rolniczej. Pozwoli Ci to na większą kontrolę i zapobiegnięciu potencjalnej awarii. W zależności od maszyny i podzespołu smarowanie musi być przeprowadzane co kilkaset czy kilkadziesiąt godzin.
  8. Sprawdzaj co pewien czas czy nie ma nigdzie wycieków smaru i oleju.
  9. Przy smarowaniu staraj się zachować, jak największy poziom czystości. Musisz uważać, żeby wraz smarem do łożysk lub innych części maszyny nie dostał się brud.

To tylko kilka podpunktów, które warto przestrzegać przy konserwacji maszyny rolniczej. Pamiętaj także, aby przy kupnie maszyny zaznajomić się dokładnie z jej instrukcją obsługi oraz zaleceniami producenta, a gdy pojawią się niejasności, to możesz go zapytać telefonicznie lub mailowo.

Bez kategorii

Dodaj komentarz