26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
przenośnik do owoców

Chociaż przenośniki taśmowe kojarzą nam się głównie z produkcją, przemysłem, kopalniami to nie oznacza, że nie pojawiają się także w innych miejscach. Jedną z bardzo dużych gałęzi gospodarki naszego kraju, która korzysta z tych pomocnych urządzeń jest rolnictwo.

Do czego służą przenośniki taśmowe w przenośnik taśmowy dla rolnictwarolnictwie?

Przenośniki w rolnictwie pełnią ważną rolę w przygotowaniu głównie zbiorów. Dzięki nim możliwe jest przetransportowanie dużych ilości materiału sypkiego jak ziarna i nasiona, ale także warzywa, owoce i inne produkty rolne. Za ich pomocą można towar selekcjonować, przemieszczać, układać, przeprowadzać załadunek, magazynować czy obrabiać w dalszych krokach. Gdyby proces ten nie był zautomatyzowany ogrom pracy i wysiłku ludzi musiałby zostać przeznaczony na obsługę procesu transportowania. Przenośniki taśmowe pozwalają zatem na szybkie i łatwe zarządzanie transportem produktów rolnych.

przenośnik do owoców

Typy przenośników stosowanych w rolnictwie

Istnieją różne rodzaje przenośników taśmowych, które można spotkać na gospodarstwach rolnych. Jednym z nich jest przenośnik ślimakowy. Pozwala on na wygodne załadowanie lub rozładowanie silosu, który wypełnia się ziarnem. Przenośniki taśmowe o tradycyjnej konstrukcji i systemem przekładek pozwalają na przenoszenie materiału w pozycji pochyłej pokonując wysokości, które stanowią barierę przy niemal każdym załadunku lub rozładunku, czy podczas obróbki płodów rolnych. Do transportu ziaren najlepiej nadają się taśmy przenośnikowe gumowe. Zastosowanie odpowiedniej mieszanki gumy pozwoli także na zamontowanie w przenośniku taśmy odpornej na oleje i kwasy. Istnieją dedykowane systemy przenośników, np. do obsługi zboża jak przenośniki zgarniakowe, które są bezpieczne dla transportowanego materiału. Do transportu ziarna w pionie na większe wysokości konieczne jest zastosowanie podnośników kubełkowych. Są one częścią całego systemu transportu na gospodarstwie.

Dodatkowe informacje uzupełniające artykuł:

Więcej o przenośnikach taśmowych

Jak prawidłowo dobrać wytrzymałość taśmy do przenośnika?

Urządzenia rolnicze