26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
nowoczesna farma

Polska może z zazdrością patrzeć na kraje zachodnie i ich rozwój rolnictwa. Dofinansowane rolnictwo stoi na wysokim poziomie w takich krajach jak Holandia, Francja, Niemcy, Belgia. Duże gospodarstwa rolne są nowoczesne, w pełni zautomatyzowane, generujące zadowalającą ilość plonów. Rolnictwo w Polsce, chociaż ma się coraz lepiej, wciąż odstaje od europejskiej czołówki i ma sporo do nadrobienia. Przyglądając się wzorcowym przykładom gospodarstw rolnych można doszukać się wpływu branży budowlanej wykorzystującej konstrukcje stalowe, które służą rozwojowi rolnictwa. 

Budynki gospodarcze w rolnictwienowoczesna farma

Trudno doszukiwać się stodoły czy budynku magazynowego na dużym gospodarstwie, który byłby wykonany w starej technologii jak cegła, pustak czy drewno. Obecnie buduje się szybko i tanio, czyli ze stali. Obiekty rolnicze, hale magazynowe gospodarstw budowane są ze stali. Taki obiekt w pełni zaspokaja potrzeby związane z przechowywaniem maszyn rolniczych, materiałów wykorzystywanych w pracy polowej jak pestycydy, urządzenia rolnicze, płodów rolnych, zwierząt gospodarskich. Budynek taki można dostosować do wielu potrzeb i pełnienia różnych funkcji na gospodarstwie rolnym. Obiekty ze stali stawiane są przez różne firmy budowlane z doświadczeniem, a coraz większą popularnością zaskakuje działalność firmy Metal Service z Krakowa, której działalność w zakresie budowy obiektów budowlanych ze stali wychodzi poza granice kraju.

stalowe silosySilosy, zbiorniki stalowe

Zbiorniki stalowe jak na przykład silosy są także wykorzystywane w rolnictwie do przechowywania materiałów sypkich, jak chociażby ziarna zbóż. Są to konstrukcje stalowe, które cechują się bardzo dobrą izolacją przed promieniami UV, co pozwala na bezpieczne przechowywanie materiałów spożywczych. Zbiorniki stalowe mogą być wykorzystywane także do magazynowania mleka dojonych krów, czy innych produktów. Zbiorniki tego typu muszą zachowywać czystość, dlatego wymagają mycia specjalnymi głowicami myjącymi  lub dyszami. Więcej informacji na temat mycia zbiorników tutaj.

Wiaty, zadaszenia stalowe w produkcji rolnej

Na gospodarstwach można spotkać także zadaszenia i specjalne wiaty ze stali. Mogą służyć do osłonięcia snopków słomy przed deszczem. Tego typu wiaty i zadaszenia stalowe powstają bardzo szybko i są trwałe, funkcjonalne i stosunkowo niedrogie.

Obory stalowe

Stalowe obory to budynki przeznaczone do hodowli zwierząt jak bydło czy trzoda chlewna. Budynek takie wraz z wyposażeniem będzie bardzo dobrym wyborem dla każdego właściciela gospodarstwa. Znacznie łatwiej jest utrzymać w takim obiekcie czystość. Stalowe obory nie sprawiają  większych trudności przy rozbudowach, czy zmianie przeznaczenia obiektu.

Zalety budynków stalowych w gospodarstwie

Niewątpliwym plusem takiej hali jest jej odporność na warunki atmosferyczne czyli to, czy dany budynek jest bezpieczny. Konstrukcje są na tyle stabilne i wytrzymałe, że bez problemu wytrzymają największe kaprysy pogody. Są odporne na grad, deszcze czy silne wichury. Mocna i stabilna konstrukcja w tym przypadku wiąże się dodatkowo z szybką budową. Hale powstają najczęściej z prefabrykatów stalowych, czyli elementów gotowych do montażu na placu budowy. – źródło

Budownictwo rolnicze