26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
koła zębate

Wykorzystanie maszyn i urządzeń w rolnictwie jest nieuniknione. Nie tylko chodzi tutaj o maszyny rolnicze, które można zobaczyć podczas prac polowych czy na gospodarstwie, ale są to także wszelkie urządzenia przemysłowe, które służą do produkcji żywności i dalszej jej obróbki. W dalszym ciągu mówimy tutaj o produkcji rolniczej, mimo iż kolejne procesy produkcyjne mogą przebiegać poza gospodarstwem rolnym.

koła zębate

Urządzenia w produkcji rolniczej i spożywczej

Do najbardziej powszechnych w tej branży urządzeń z pewnością należą wszelkiego typu przenośniki taśmowe, urządzenia wykorzystujące systemy transportu wewnętrznego, linie do produkcji spożywczej, mięsnej, np. linie ubojowe, czy pozostałe elementy. Każda z maszyn, która ma za zadanie transportować produkty musi posiadać napęd mechaniczny. Najczęściej napęd będzie inicjowany prze silniki elektryczne, jednak przeniesienie napędu to już osobna konstrukcja składająca się z wielu elementów, które muszą ze sobą współgrać. Jednym z takich elementów jest właśnie koło zębate, które bierze udział w procesie przenoszenia napędu i jest niezbędnym elementem wykorzystywanym w urządzeniach przemysłowych nie tylko w produkcji spożywczej, ale także w każdym innym rodzaju produkcji. Bardzo popularnym importerem, dystrybutorem i producentem kół zębatych w Polsce jest firma FHU Ozdowski.

koła zębate

Rodzaje kół zębatych

Zanim zostaną omówione rodzaje kół zębatych warto uściślić czym jest. Koło zębate jest elementem, częścią maszyny, a dokładniej mówiąc częścią mechanizmu napędowego, i w tej formie spotykane jest najczęściej jego wykorzystanie. Przenosi ono ruch na inne koło zębate, lub na listwę zębatą, co w dalszej kolejności wiąże się z ruchem pozostałych elementów urządzenia, np. przenośnika taśmowego. Ruch przenoszony jest dzięki zębom umieszczonym na powierzchni zewnętrznej kół zębatych. Kilka zazębiających się kół tworzy przekładnię. Budowa koła zębatego to najczęściej 3 elementy:

 • piasta koła zębatego,
 • wieniec,
 • zęby.

Rozróżniamy następujące rodzaje kół zębatych:

 1. Koła zębate walcowe:
  1. z zębami prostymi,
  2. z zębami skośnymi,
  3. z zębami łukowymi,
  4. z zębami daszkowymi,
 2. koła zębate stożkowe:
  1. z zębami prostymi,
  2. z zębami skośnymi,
  3. z zębami łukowymi.

Koła zębate uzębienie swoje mogą mieć na zewnątrz wieńca, lub wewnątrz – wówczas nie posiadają piasty. O klasyfikacji kół zębatych przeczytasz tutaj.

Zadania i funkcja koła zębatego

Ja było to opisane wcześniej głównym zadaniem tego elementu maszyny lub przekładni jest przenoszenie ruchu na kolejny element budowy urządzenia. Może być także elementem pompy zębatej czy sprzęgła. Każde koło zębate posiada swoje parametry, które wskazują do jakich zastosowań może być wykorzystane. Takimi parametrami są np.: ilość zębów, średnica podziałowa, średnica koła zasadniczego i stóp, moduł zęba, wysokość zęba, rodzaj zęba, współczynnik korekcji, luz wierzchołkowy. Oto jak wygląda animacja działania dwóch kół zębatych:

Działanie kół zębatych

Urządzenia rolnicze