26 January 2023

Strona tworzona przez pasjonatów motoryzacji rolniczej
minikoparka JCB na gąsienicy gumowej

Istnieje wiele maszyn budowlanych wyposażonych w podwozia gąsienicowe. Są to zarówno ciężkie maszyny do zadań specjalnych, jak i mniejsze maszyny w wersji mini, które stosuje się na małych placach budowy, lub przy budowie małych obiektów jak chodniki, mała architektura, parkingi, drobne wykopy itp. Ze względu na charakter pracy i obciążenia jakie przenoszą maszyny na gąsienice, którymi się poruszają można wyróżnić:

  • maszyny budowlane na gąsienicach stalowych,
  • maszyny budowlane na gąsienicach gumowych.

minikoparka JCB na gąsienicy gumowej

Maszyny budowlane na gąsienicach gumowych

Największą grupą maszyn budowlanych, które jeżdżą wykorzystując gumowe gąsienice są minikoparki.  Ale nie tylko, ponieważ ten rodzaj części układu jezdnego stosowany jest także w ładowarkach, koparko-ładowarkach, spycharkach, dźwigach, wielofunkcyjnych maszynach budowlanych, przesiewaczach i innych. Gumowe gąsienice nie potrzebują tak dużej wytrzymałości jak stalowe, dlatego świetnie sprawdzają się w wielu urządzeniach. Są lżejsze od gąsienic stalowych i wykazują bardzo dużą wytrzymałość, ponieważ mogą być skonstruowane ze wzmocnieniami w postaci stalowych linek. Są one wewnątrz gumy, dlatego nie są widoczne z zewnątrz. Gąsienica jest zamknięta i wykonana w jednym procesie wulkanizacyjnym.

W jakich maszynach stosuje się gumowe gąsienice?

Maszyn wykorzystujących ten rodzaj gąsienic jest bardzo dużo. Każdy model wymaga osobnego podejście bowiem różnią się rozmiarami, rozstawem ogniw, wytrzymałością, szerokością. Ważne jest aby dobrać odpowiednią gąsienicę do modelu posiadanego urządzenia czy maszyny budowlanej. Przykładowymi maszynami, które wykorzystują gumowe gąsienice są:

  • Atlas: 1507, 100B, 1004, 604, 360,
  • Bobcat: T140, 430, T200, 444,
  • Case: 15, 16, CK25, 28 Maxi, CK50,
  • Caterpillar: MX35, MM30, MX45, 307C,
  • Daewoo: Solar 30, Solar 007, DH35,
  • Ecomat: EB11, EC35, EB506.

Więcej informacji na temat konkretnych modeli maszyn znajduje się na stronie www.gumowegasienice.pl.

https://www.youtube.com/watch?v=g5wUKb3JWfE

https://www.youtube.com/watch?v=SYdmkI-gA1I

 

 

 

Maszyny budowlane